Prasidėjus Jono Meko jubiliejiniams metams, tarptautinę programą „Jonas Mekas 100!” koordinuojantis Lietuvos kultūros institutas su partneriais pristato internetinį kalendorių jonasmekas100.com. Nuolat pildomas dienoraščio formos tinklalapis suteikia galimybę rasti visus tarptautinius šimtmečiui skirtus renginius vienoje vietoje ir sužinoti, kaip J. Meko gyvenimas ir kūryba bus švenčiami Danijoje, Italijoje, Izraelyje, JAV, Jungtinėje Karalystėje, Lenkijoje, Rusijoje, Pietų Korėjoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Švedijoje, Ukrainoje, Vokietijoje ir kitose pasaulio šalyse.
Daugiau nei 50 renginių programą, kuri vis dar plečiasi, bendradarbiaudami parengė Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos kultūros atašė ir Jono Meko fondas (Estate of Jonas Mekas ), įsteigtas J. Meko sūnaus Sebastiano Meko ir artimų menininko bičiulių – režisieriaus, kino kuratoriaus, filmų platintojo Pipo Chodorovo ir režisieriaus Juliaus Ziz (Žižliausko).
ŠIMTMEČIO RENGINIŲ DIENORAŠTIS
„Su partneriais dėliodami programą supratome, jog Jono Meko šimtmečio renginių geografija apims visą pasaulį. Kurdami kalendorių galvojome, kaip besidomintiems šiam kūrėjui dedikuotais renginiais pristatyti ir tai, kas vyksta jų kaimynystėje, ir lygiagrečiai parodyti iniciatyvas kitose šalyse. Dienoraštį primenančią tinklalapio struktūrą pasiūlė dizaino agentūra „Acid“ – ji yra ir artima J. Mekui, ir patogi lankytojui. Atėję į puslapį, iškart atsiduriame aktualaus mėnesio kalendoriaus „lape“, taip pat galime matyti, kas jau vyko ir kas dar laukia, pasirinkti renginius pagal dominančias temas. Šis puslapis yra ir archyvas, kuriame talpiname nuolat besipildantį renginių kalendorių, fiksuojame Jono Meko idėjų svarbą skirtinguose kultūriniuose kontekstuose“, – pasakoja projekto koordinatorė, Lietuvos kultūros instituto projektų vadovė Asta Visminaitė.
Internetinio kalendoriaus vizualinio sprendimo pagrindą sudaro tarptautinės jubiliejinių J. Meko metų programos logotipas, kurį sukūrė menininko šeima, draugai ir dizainerė Anastasia Zizliauskas. Ženklas yra sukomponuotas iš autentiško Jono Meko parašo, kuris primena jo nešiotą skrybėlę, ir menininko spausdinimo mašinėle atspausto užrašo „Jonas Mekas 100!“. Užrašas slepia įdomią istoriją: J. Mekas 1955 m. Čikagoje įsigytą rašomąją mašinėlę „Olympia Deluxe“ buvo papildęs lietuviško raidyno rašmenimis, todėl nebeliko vietos šauktukui. Prireikus – menininkas jį užrašydavo ranka. Kuriant logotipą šauktuką ranka užrašė jo sūnus Sebastianas Mekas.
J. Meko šimtmečio dienoraštyje taip pat galima susipažinti su avangardinio kino kūrėjo, kino kritiko, rašytojo, poeto kūrybine biografija, jubiliejinės programos idėja, rasti informaciją apie organizacijas, prisidėjusias prie programos. Šimtmečio programą pristato Linos Lužytės ir Urtės Oettinger sukurtas video klipas.
RENGINIŲ KALEIDOSKOPAS
Šimtosioms J. Meko gimimo metinėms paruoštą programą sudaro kino peržiūros, parodos, video instaliacijos, koncertai, poezijos skaitymai, diskusijų ir teminių rezidencijų programos, kūrybinės poezijos vertimų dirbtuvės, leidybiniai sumanymai ir kitos iniciatyvos.
Šiuo metu Londono kino centre „Close-Up Film Centre“ rodoma dešimties J. Meko filmų programa (iki sausio 30 d.).
Pietų Korėjos leidykla „Jiazazhi“ metų pradžioje išleis knygos „Conversation with Film-Makers: Movie Journal Columns from 1961 to 1975“ (liet. – Pokalbiai su kino kūrėjais: 1961–1975 m. „Movie Journal“ skiltys) vertimą. Izraelio poezijos žurnalas „HO!“ publikuos Sivan Beskin verstus J. Meko eilėraščius bei poetės Aušros Kaziliūnaitės parašytą įvadinį straipsnį.
Vasarį Niujorko Žydų muziejuje atidaroma paroda „Jonas Mekas: The Camera Was Always Running“ (liet. – Jonas Mekas: kamera visuomet buvo įjungta). Ją papildys Kelly Taxter, Inesos Brašiškės ir Luko Brašiškio parengta to paties pavadinimo monografija, kurią praėjusį rudenį išleido Yale University Press kartu su Žydų muziejumi ir Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi.
Įvairūs renginiai ir iniciatyvos tęsis visus 2022-uosius metus ir net ilgiau.
Programos „Jonas Mekas 100!“ partneriai – tokios solidžios ir pasaulyje gerai žinomos kultūros institucijos, kaip Niujorke įsikūrę Žydų muziejus ir Linkolno kino centras, Džersyje veikiantis Monira Foundation (JAV), Romos parodų rūmai (Italija), Tel Avivo Felicijos Blumental muzikos centras ir biblioteka (Izraelis), HOME – Mančesterio šiuolaikinio meno centras (JK), Camargo fondas (Prancūzija), Vroclavo kino festivalis „Naujieji Horizontai“ (Lenkija), Tamperės kino festivalis (Suomija), leidykla „Spector Books“ (Vokietija), Busano trumpųjų filmų festivalis (P. Korėja) ir kt. Plačios filmų programos numatomos Prancūzijos, Danijos kino institutuose, Tel Avivo ir Jeruzalės sinematekose.
Ypatingas projekto partneris Lietuvoje – Lietuvos kino centras.
Programą „Jonas Mekas 100!“ koordinuoja ir organizuoja Lietuvos kultūros institutas, Jono Meko fondas (Estate of Jonas Mekas), Lietuvos kultūros atašė, dalinį finansavimą teikia LR kultūros ministerija.
Lietuvos kultūros institutas yra Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įsteigta biudžetinė įstaiga, savo veikla nuosekliai stiprinanti Lietuvos kultūros vaidmenį pasaulyje. Institutas tikslingai užsienyje pristato Lietuvos kultūrą ir profesionalųjį meną, didina kultūros ir meno kūrėjų, šių sričių specialistų ir organizacijų galimybes tarptautinėje erdvėje.
Nuotrauka iš Maironio lietuvių literatūros muziejaus fondų.
Lietuvos kultūros instituto informacija.