Naujienos
Profesionalių teatrų festivalis "Žaldokynės kraštas" programa 2022
2022 09 05XXVI PROFESIONALIŲ TEATRŲ FESTIVALIS „ŽALDOKYNĖS KRAŠTAS“
BIRŽŲ KULTŪROS CENTRE
Ieva Brikė. Spektaklio trukmė – 2 val. 30 min. Bilietai e.sistemoje bilietai.lt Bilieto kaina Biržų kultūros centro kasoje - 12 Eur.
Volponė – tai Venecijos pirklys, kurio vardas, išvertus iš italų kalbos, reiškia „gudri lapė“. Jis apsimeta gulįs mirties patale, kad apmulkintų jo palikimo besigviešiančius sėbrus. Gudrusis Volponės tarnas paskleidžia gandą, kad išsekusį šeimininką gali pagydyti tik jaunos gražuolės lova. Godus, bet naivus Korvino sutinka „paskolinti“ savo jauną žmoną, gavęs patikinimą, kad mainais už tai taps vieninteliu turto paveldėtoju...
„Volponė“ - garsiausia Jonson'o pjesė, kandžiai pašiepianti tokias žmonių ydas kaip godumas, savanaudiškumas ir vergavimas aistroms. Pjesės populiarumą lemia komiškos situacijos ir veikėjai, kuriuose aiškiai atpažįstamos italų improvizacinės komedijos, commedia dell‘arte, kaukės. Įdomu, kad anuomet spektaklyje vaidino pats Juozas Miltinis. Pjesę naujam gyvenimui Juozo Miltinio dramos teatre prikelė režisierius Aidas Giniotis – didžiausias Lietuvoje commedia dell‘arte žinovas ir komiškųjų žanrų meistras.
XXXVII profesionalių teatrų festivalyje „Vaidiname žemdirbiams” Rokiškyje spektaklis „Volponė“ pelnė žiūrovų prizą.
XII Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalyje Varėnoje spektaklio kūrybinė komanda pelnė net tris apdovanojimus:
- Nepagrindino vaidmens nominacijoje už Korbačijo vaidmenį laureatu tapo aktorius Vytautas Kupšys.
- Giminių prizą laimėjo aktorius Albinas Kėleris, spektaklyje atlikęs pagrindinį Volponės vaidmenį.
- spektaklis tapo labiausiai festivalio žiūrovų įvertintu spektakliu.
Spalio 1 d. 18 val. Psichologinės dramos diena . Teatro „Meno fortas“ spektaklis „Rudens sonata“ . Režisierius Vytautas Rumšas. Vaidina: Dalia Zykuviernė- Storyk , Adrija Čepaitė, Saulius Balandis , Monika Palšauskaitė. Spektaklio trukmė 1 val. 20 min. Bilietai Biržų kultūros centro kasoje. Kaina 15, 19 Eur.
Spektaklio kūrybinė grupė nagrinėja sudėtingus žmonių santykius. Kiekvienas personažas yra patyręs savotiškų gyvenimo traumų, kurios neleidžia judėti pirmyn.
Pagrindinių spektaklio herojų lūpomis nuskamba žodžiai, atspindintys spektaklio esmę:
Eva (Adrija Čepaitė):
„Reikia išmokti gyventi, aš to mokausi kiekvieną dieną. Didžiausia kliūtis yra ta, kad aš nežinau, kas esu, vaikštau apgraibom, tarsi akla. Jei atsirastų žmogus, kuris pamiltų mane tokią, kokia esu, galbūt išdrįsčiau įsižiūrėt į save.“
Viktoras (Saulius Balandis):
„Norėčiau jai pasakyti, kad tas žmogus šalia, kad myliu, dievinu ją be jokių išlygų. Aš bandau surasti tokius žodžius, kuriais ji patikėtų, bet nesurandu, negaliu jų surasti“.
“Būti suaugusiu reiškia mokėti valdyti savo svajones ir viltis ir jau nieko nebelaukti.
Ir nustoti stebėtis”.
Šarlotė (Dalia Storyk) :
“Aš beveik neatsimenu savo vaikystės ir visai neprisimenu, jog tėvai būtų mane apkabinę ir pabučiavę. Aš nieko nenutuokiau nei apie meilę, nei kas yra švelnumas, glamonė, artumas. Dabar kartais galvoju, ar apskritai aš iš tikrųjų gyvenau…”
Visą spektaklį apibendrina pjesės autoriaus išmintis:
“Vis dėlto egzistuoja savotiška malonė. Tai nepaprasta galimybė rūpintis vieni kitais, padėti vienas kitam, parodyti švelnumą.”
Po spektaklio premjeros, teatrologė Daiva Šabasevičienė rašė:
„Šeimyninė drama, kurios intensyvumas sukoncentruotas į žmogaus psichologiją, – visa tai, kas įdomiausia žmoguje, šiame spektaklyje labai atidžiai išanalizuojama.”
„Rudens sonata“ perskaityta kaip poetinis posmas žvarbų žiemos vakarą. XX amžiaus devintajame dešimtmetyje, kai Jaunimo teatre kūrė šviesaus atminimo Eimuntas Nekrošius, būtent prieš pat Naujuosius metus įvykdavo nelengvo turinio premjeros. Šįkart, išėjus iš Nekrošiaus įkurtų namų, šie prisiminimai atgijo. Teatre daug kas pasikeitė, bet kūrėjai rado būdą ir jėgų sugrąžinti tai, kas, rodos, jau buvo prarasta.”
Spalio 6 d. 18 val. Kamerinio teatro diena. Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis „Sieros magnolijos“ . N-16 . Režisierė - Eglė Švedkauskaitė
Vaidina :Jolanta Dapkūnaitė , Dainius Gavenonis , Ramutis Rimeikis.
Spektaklio trukmė 2 val. 10 min. Biletai e.sistemoje bilietai.lt Bilieto kaina Biržų kultūros centro kasoje 10, 12 Eur.
Ralfas ir Marta – šiuolaikinė pora – susirūpinę savo karjeromis, sveika gyvensena, įvaizdžiu visuomenėje. Marta, metusi dėstytojos darbą nusprendžia kandidatuoti į instituto direktorės postą, kruopščiai ruošiasi konkursui, tačiau jos gyvenimą sujaukia žinia apie staiga atsiradusį tėvą, kuriam reikia globos. Tas vyras daugybę metų gyveno su kita moterimi, bet šiai mirus jos vaikai susirado Martą ir pareiškė, kad ji kaip biologinė dukra dabar privalo pasirūpinti seniu. Tai visiškai neįtelpa iš griežtą Martos darbotvarkę. Ką daryti? Kaip keisis jų gyvenimas? O gal jo nepriimti? Situacija paveikia ir Martos bei Ralfo santykius. Apie tą seną žmogų dukra neturi nė vieno gero prisiminimo. Kaip jis elgėsi su Marta vaikystėje ir kokio elgesio sulauks dabar?
Europa vis labiau sensta, bet kokia yra senų žmonių padėtis visuomenėje? Ar tai tik seni, nereikalingi kūnai? Koks vaikų ir tėvų santykis, skriaudos ir globos ryšys?
Spektaklio kūrėjai klausia, kaip atmintis formuoja mūsų dabartį? Prisiminimai, perrašydami praeitį ima kurti naują naratyvą. Prisiminti čia lyg sužinoti….
ATŠAUKTA. Spalio 8 d. 16 val. Teatro diena jaunimui. Ir ne tik… Klaipėdos dramos teatro spektaklis „Euridikė” . Pjesės autorius Jean Anouilh . Iš pancūzų kalbos vertė Juozas Keliuotis . Režisierius Marius Pažereckas. Vaidina: Simona Šakinytė,
Jonas Baranauskas, Eglė Barauskaitė, Kazimieras Žvinklys Renata Idzelytė Adomas Stančikas, Mikalojus Urbonas , Kęstutis Bručkus , Vaidas Jočys . Spektaklio trukmė 2 val. Bilietai e.sistemoje bilietai.lt Bilieto kaina Biržų kultūros centro kasoje - 12 Eur.
Spalio 11 d. 12 val. Teatro diena vaikams. Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis „ #Bjaurusis ančiukas mokykloje #2121“pagal H. K. Anderseno pasaką „Bjaurusis ančiukas“.Režisierius - Šarūnas Datenis. Vaidina : Severinas Norgaila, Monika Šaltytė, Pijus Ganusauskas, Aidas Matutis , Akvilė Vitkūnaitė, Rusnė Navickaitė, Mindaugas Jurevičius. Trukmė 1 val. 10 min. Spektaklis skirtas 7- 14 metų vaikams. Bilieto kaina Biržų kultūros centro kasoje 8 Eur. Galioja Kultūros pasas ( Bilieto kaina 5 Eur.) Kreiptis tel. +370 686 12616 e.p. regina.sileikiene@vsdt.lt ( Bilietų kiekis su Kultūros pasu - ribotas)
Kas gali pasakyti, koks bus ateities pasaulis, kuriame gyvens vaikai, kokie įgūdžiai pravers jiems užaugus? Spektaklio kūrėjai Hanso Kristiano Anderseno pasaką apie Bjaurųjį ančiuką iš XIX amžiaus kaimo kiemo perkėlė į technologiškai pažengusią ateities mokyklą. Šis spektaklis galėtų padėti suaugusiems ir vaikams nuoširdžiai pasikalbėti apie internetines pramogas, santykius su klasės draugais bei jausmus, kurie užklumpa šiapus ekrano, kai suaugusiųjų nėra šalia.
Spektaklio veiksmas vyksta po šimto metų Dykumos šalies miesto požemyje esančioje mokykloje. Klasės vaikų galvas puošia emofiltrai – specialios veidus atkartojančios kaukės su elektroninėmis jungtimis. Jos padeda užtikrinti gerą atmosferą. Dėl to visi čia supermieli, supermalonūs, superšypsosi – atrodo lyg būtų tobula klasė. Kiekvieną kartą, kai kuris nors vaikas pasako kažką pozityvaus prie jo vardo švieslentėje daugėja patiktukų. Tai būsimų influencerių mokykla, kurioje karaliauja patiktukai, pozityvas ir laimė. Superprofesionalioje mokykloje visi laikosi supertaisyklių:
1. Pamokų metu turite klausyti ir žiūrėti. Jeigu norite ką nors pasakyti, turite pakelti ranką.
2.Turite palaikyti gerą nuotaiką, blogoms emocijoms čia ne vieta.
3. Jeigu praradote dėmesį, turite nusišypsoti ir klausytis toliau.
4. Jeigu pastebite, kad kažkur esate silpnas, turite išmokti šito vengti.
5. Turite priimti iššūkius plačiai šypsodamiesi.
6. Turite priimti kitus tokius, kokie jie iš tikrųjų yra – be galo laimingi.
7. Savo pozityvu turite užkrėsti kitus.
Bet klasės naujokui Salviui, atvykusiam iš tolimos Pievų šalies, šios taisyklės anaiptol neatrodo tobulos. Ar jam pavyks tuo įtikinti ir kitus?
Spalio 13 d. 18 val. Komedijos diena. Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklis – dviejų dalių komedija „Panika” (N-18). Režisierė Kamilė Gudmonaitė.
Vaidina : Mantas Zemleckas, Gytis Laskovas , Vaidas Maršalka .
Trukmė – 2 val. 15 min. Su pertrauka. Spektaklio metu vartojama necenzūrinė leksika, rodomas nuogas kūnas ir naudojamas sintetinis rūkalų kvapas. Bilietai – Kauno dramos teatro teatro bilietų pardavimo sistemoje https://dramosteatras.koobin.com/Panika_Birzai.
Bilieto kaina Biržų kultūros centro kasoje - 15, 19 Eur.
„Panika“ – režisierės Kamilės Gudmonaitės spektaklis pagal šiuolaikinio suomių dramaturgo Mika Myllyaho to paties pavadinimo pjesę kviečia į provokuojančią ir realistinę miesto visatą, kurioje tikras ir įsivaizduojamas krizes patiria šiandienos vyrai. Intelektuali ir aštri komedija pasakoja apie tris draugus, kurie stengiasi „susitvarkyti savo gyvenimus“. Pasitelkę rytų praktikas ir psichoterapiją, jie leidžiasi į absurdišką, komišką ir rimtą savęs pažinimo kelionę, kuri atskleidžia vyriškumo, kaip socialinio antspaudo problematiką. Su kokiais iššūkiais šiandien susiduria vyrai, ko iš jų tikisi visuomenė ir šeima? Kokius reikalavimus jiems kelia šis laikmetis? Kokios neurozės slepiasi po tvirto, šeimą išlaikančio ir dominuojančio vyro vaidmenimis? Režisierė Kamilė Gudmonaitė, savo darbuose laužanti visuomenės primetamus „normalumo“ stereotipus, žada ne tik lengvai absurdišką komediją, bet ir atkreipia dėmesį aktualias socialinio gyvenimo įtampas.
„Nors Mika Myllyaho pabrėžia, kad pjesėje analizuojama vyriškumo problematika, esu įsitikinusi, kad vidinėms krizėms lyties nėra: trys personažai yra mūsų dienų žmonės, kurie, nepaisant sėkmingos karjeros, pripažinimo ir „normalių“ santykių šeimoje, vis tik susiduria su psichologinėmis problemomis, kurias karštligiškai bando spręsti pasitelkę meditaciją, psichoterapiją, sportą ir kitas praktikas. Jie nežino, kaip kalbėtis, kaip įsivardinti savo jausmus, vieno personažo žodžiais kalbant, „klampoja per vyriškumo pelkę ir visą gyvenimą bėga – nuo savęs, savo jausmų, ir jų akis pamažu aptraukia liūdesys“. Spektaklyje taip pat kalbama apie psichinę sveikatą, jame dera Rytų filosofija ir Vakarų pasaulio realybė, ieškoma laisvės – nuo proto, psichologinių problemų, netgi nuolatinio bandymo „kažką išsigydyti“, – vardina režisierė Kamilė Gudmonaitė.
Spalio 14 d. 17 val. 30 min. XXVI profesionalių teatrų festivalio „Žaldokynės kraštas” uždarymas. Muzikinio teatro diena. Pirmas, geriausias, legendinis lietuviškas miuziklas „Velnio nuotaka” . Pagrindiniuose vaidmenyse : Povilas Meškėla, Irena Starošaitė, Miglė Pivoriūnaitė, Rokas Spalinskas, Vladas Kovaliovas, Darius Auželis, Vidas Bareikis ir kt. (Esant būtinybei, organizatoriai pasilieka teisę keisti solistus). Spektaklio trukmė 2 val. Bilietai Biržų kultūros centro kasoje. Kaina 10 Eur.
Jau per premjeras 2011 m. didžiausiose Lietuvos arenose pristatytas V. Ganelino ir S. Gedos miuziklas sulaukė milžiniško susidomėjimo – bilietai tirpo vos atsiradę prekyboje. 2012-2013 metais šis pastatymas aplankė visus didesnius Lietuvos miestus, spektaklį pamatė daugiau kaip 30 tūkstančių žmonių ir abejingų jam nebuvo – po kiekvieno pasirodymo žiūrovai braukė ašaras ir negailėjo audringų aplodismentų.
Geniali Viačeslavo Ganelino muzika, šmaikštūs Sigito Gedos tekstai, atnaujinta pastatymo scenografija ir puikiai žinomi Lietuvos atlikėjai vėl kviečia žiūrovus kartu išgyventi jautrią istoriją apie amžiną gėrio ir blogio kovą, tragikomiškas laimės paieškas, kuriose realybė pinasi su mistika, o tautosakos motyvai, paskaninti lietuvių liaudies humoru, lydi tyrus herojų meilės jausmus.
Šis kūrinys išties nemirtingas – tai pirmas lietuviškas miuziklas, sukurtas Kazio Borutos apysakos „Baltaragio malūnas“ motyvais. 1973 m. režisieriaus Arūno Žebriūno pastatytas muzikinis filmas aukso raidėmis yra įrašytas į mūsų kino istoriją ir dažnai vadinamas pirmąja lietuviška roko opera, nes buvo sumanytas kaip savotiškas atsakas A. L. Webberio kūriniui „Jėzus Kristus superžvaigždė“. Tad ir šiandien, praėjus penkiems dešimtmečiams nuo sukūrimo, miuziklo „Velnio nuotaka“ šlovė neblėsta, o žiūrovų meilė – tik stiprėja.
Festivalio metu eksponuojama dailininko Egilo Skujos tapybos darbų paroda
Egils Skuja 1968-1973 m. Latvijoje, Rygos dailės akademijoje, įgijo dailininko - dizainerio specialybę. Lietuvos dailininkų sąjungos , akvarelininkų draugijos narys. Aktyviai dalyvauja parodose, pleneruose. Jo tapytais paveikslais žavėjosi ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos, Vokietijos dailės mylėtojai. Sukūręs Biržų, Vabalninko, Juodupės, Papilio miestų herbus.
Subtilus ir talentingas meno kūrėjas nenukrypsta nei į pigų dekoratyvumą, nei į dehumanizuoto meno nihilizmą. Jo tapyba – tai ramus, sutelktas natūros stebėjimas, apibendrinta, prislopinta spalvų gama, žmogiškos gyvenimo realybės atspindžiai. Tai menininkas, kurio dėka ne vienas parodų lankytojas išmoko jautriau pažvelgti į supantį pasaulį, šalia esantį žmogų.
Renginių metu bus filmuojama ir fotografuojama
Kasa dirba antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį 9−11 val. ir 12−15 val., penktadienį 9−11 val. ir 12−13 val., šeštadienį 9−11 val. ir 1 val. iki kiekvieno mokamo renginio pradžios. Sekmadienis, pirmadienis – poilsio dienos.