Renginys

Irenos Porvaneckienės ir Donatos Porvaneckaitės darbų paroda

2024 12 18

Irenos Porvaneckienės ir Donatos Porvaneckaitės darbų paroda: akvarelės apie jūrą, medžius, debesis;

kaligrafija – apie  mintis, daiktus, praradusius kontūrus

 

Manytume, visai įdomus pasirinkimas - šiuos metus muziejus išlydi ir Naujuosius pasitinka, eksponuodamas močiutės ir anūkės absoliučiai skirtingų žanrų, stilių, spalvų, idėjų darbų parodą. Irena Porvaneckienė – žymi Lietuvos chorvedė, režisierė, poetė,  dailininkė ir mylimiausia Mokytoja (1924–2015) akvarelės technika susidomėjo  apie 1977 metus. Jos darbai buvo eksponuojami rajoninėse, zoninėse bei respublikinėse tautodailės parodose; surengtos 24 personalinės parodos. 90-ojo jubiliejaus proga interviu Pasvalio krašto laikraščiui „Darbas“ (2014 m. rugsėjo 13 d.) tautodailininkė sakė neskaičiavusi nutapytų akvarelių: „Manau, kad per pora tūkstančių tikrai paleidau į šį pasaulį“. Mūsų muziejuje eksponuojama tik maža dalis įdomių peizažų,  kalbančių apie žmogaus – gamtos gyvenimo paraleles, nuotaikas, svajones. Kai kurių simboliai ir spalvos primena Čiurlionį.

Donata Porvaneckaitė  pasirinko  sunkiai šifruojamą kaligrafiją.  Skirtingų šifrų dinamika kuria ekspresiją, nuotaikų kaitą. Įdomi ritmika, įvairios kompozicijos.  Pati autorė savo darbus apibūdina filosofiškai: „tušo pritvinkusiuose teptuko šereliuose gali tilpti labai daug – kaip telpa žmogaus rankos ar pėdos atspaude – visa maža ir didelė istorija“. D. Porvaneckaitės darbuose dailė ir žodžio magija susilieja į visumą: „Balta, šviesu, lengva. Efemeriškas amžinumas... Ieškok žodžio, ieškok kiekvienoje detalėje subtiliu kuždesiu virtusios gelmės“. (D. Porvaneckaitė).

Labai įdomus kontrastas. Ateikite ir nuspręskite – iš tamsos ar šviesos tie darbai užgimę?

Irenos Porvaneckienės ir Donatos Porvaneckaitės darbų parodą „Abi Nr. 3“ kviečiame aplankyti iki 2025 metų sausio 5 d. didžiojoje ir mažojoje parodų salėse.

                                                                                                Biržų krašto muziejaus „Sėla“ informacija