TOP 5

BIRŽŲ KRAŠTO TOP 5

XVII a. BIRŽŲ PILIS, BIRŽŲ KRAŠTO MUZIEJUS „SĖLA“, ARSENALAS

Biržų pilies rūmai – tai tipiški rūmai tvirtovėje. XVII a. Biržų pilis buvo restauruota tik po daugelio metų - 1978 - 1986 m. Tai vienintelė geriausiai Lietuvoje išsilaikiusi bastioninio tipo tvirtovė. Dabar tvirtovės komplekse yra restauruoti: reprezentaciniai rūmai, dvi parakinės ir tiltas. Šiuo metu rūmuose įsikūręs Biržų krašto muziejus „Sėla“ (nuo 1989 m.) ir Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka (nuo 1987 m.)

Biržų pilies rūmuose, įsikūrusiame Biržų krašto muziejuje „Sėla” eksponuojami eksponatai, pasakoja apie Biržų krašto istoriją ir kultūrą. Muziejaus puošmena - atstatyta XVII a. koklinė krosnis.  Muziejuje rengiamos dailės ir liaudies meno parodos, vyksta edukacinės programos vaikams bei suaugusiems.

Adresas:  J.Radvilos g. 3, Biržai / www.birzumuziejus.lt 

KIRKILŲ APŽVALGOS BOKŠTAS, KARSTINIAI KIRKILŲ EŽERĖLIAI

Biržų regioninio parko teritorijoje prie Kirkilų karstinių ežerėlių pastatytas apžvalgos bokštas, kurio forma primena kanoją arba grimztančią valtį.  Bokšto aukštis – beveik 32 metrai. 30 metrų aukštyje esančios apžvalgos aikštelės plotas – beveik 30 kvadratinių metrų. Pirmajame aukšte yra 27,75 m2 amfiteatras žmonių susibūrimams, nedideliems renginiams ar tiesiog poilsiui.

Kirkilų ežerynas - unikalus kraštovaizdžio elementas, vienintelis Pabaltyje. Šioje vietovėje labai daug įgriuvų yra įsmukusios žemiau gruntinio vandens lygio ir dėl to virtusios ežerėliais. Ne viena karstinė įgriuva siekia 20-30 m. skersmenį ir 8-11 m. gylį. Ežeryną sudaro daugiau kaip 30 susijungusių ežerėlių.

Adresas: Kirkilų k., Biržų raj.

KARSTINĖS ĮGRIUVOS

Karvės ola – pati žymiausia ir didžiausia smegduobė Lietuvoje. Jos skersmuo 10-12 metrų, gylis – apie 12,6 m. Joje yra 5 urvai, viename iš jų - 1,5 m. gylio požeminis ežeriukas.

Barsuko ola - Ši smegduobė susidarė susijungus ne mažiau kaip dviems smegduobėms. Šiuo metu jos ilgis yra apie 32 m, plotis iki 15-16 m. Gylis pietiniame gale apie 3,5 m.

Geologinis takas - Siekiant geriau supažindinti su karstiniais reiškiniais, bei lankytojams užtikrinti patogią smegduobių apžvalgą, teritorijoje prie smegduobės „Barsuko ola“, buvo įrengtas geologinis takas. Tako ilgis - 700 m. Šį taką papildo mediniai laiptai, tilteliai ir informaciniai stendai.

Lapės ola - Geologų spėjimu – šiai įgriuvai apie 70 metų. Lapės Olos gylis apie 10 m, skersmuo – apie 17 m. Duobės rytinis ir šiaurės rytų šlaitai lėkšti, padengti kvartero nuogulų nuobiromis. Kitur šlaituose matosi vertikaliais ir horizontaliais plyšiais į didžiulius luitus ir plokštėmis suskeldėjęs ar su gipsu susisluoksniavęs dolomitas.

Adresas: Karajimiškio k., Biržų r.

PĖSČIŲJŲ TILTAS PER ŠIRVĖNOS EŽERĄ

Per seniausią Lietuvoje dirbtinį Širvėnos ežerą nutiestas 525 m. ilgio pėsčiųjų tiltas - ilgiausias pėsčiųjų tiltas per ežerą Lietuvoje. Tiltu galima iš miesto nukeliauti į Astravo dvarą.

Adresas:  Jaunimo g. Biržai

ASTRAVO DVARO SODYBA

XIX a. vid. statyti itališkų vilų stiliaus rūmai yra viena gražiausių romantizmo laikotarpio dvarų rezidencijų Lietuvoje. Be rūmų, dvaro kompleksą sudarė arklidės, šunininko namelis, malūnas, ūkiniai pastatai, originalus architektūrinis bei inžinerinis įrenginys - užtvanka-tiltas. Šiuo metu dvaro pastatuose įsikūręs AB „Siūlas“. Rūmais pasigrožėti galima iš išorės, pasivaikščioti juos supančiame parke, bei nukeliauti iki užtvankos-tilto.

Adresas: Astravo 17, Biržai